Produktbeskrivning
EPS-cellplast som används för isolering i mark. Skivan har rak kant och kan användas under platta på mark i flera skikt.


179,00 kr / st
Sundolitt grundskivor är rätt val för alla typer av grundarbeten: Isolering av platta på mark, fundament eller grundbalkar.
En välisolerad grund
Med Sundolitt grundskivor får man en bra grund med ett komfortabelt inomhusklimat. Med Sundolitt grundskivor i kombination med Sundolitt grundelement kan du spara mycket pengar genom minskade energiutgifter. Vi arbetar med minimikvantiteter
EPS-cellplast som används för isolering i mark. Skivan har rak kant och kan användas under platta på mark i flera skikt.
| Paketvikt | 0.25 kg |
|---|---|
| Åtgång | 1 skiva = 2,88 m2 |
| Material | EPS-cellplast |
| Längd | 2400 mm |
| Bredd | 1200 mm |
| Tjocklek | 80 mm |
| Värmekonduktivitet λD | 0.038 W/m·ºC |
| Densitet | Ca 17 kg/m³ |
| Brandklass | Euroklass F |
| Högsta användningstemp | 75 °C |
| Långtidsbelastning (kPa) | 30 kPa |
| Färg | Vit |
| Kontroll | CE-märkt |
