Produktbeskrivning
L-elementet är vårt vanligaste grundelement och det används för att få en isolerande, tålig och estetisk sockel vid grundläggning av villor, skolor industri-och kontorsbyggnader. Sockeln är försedd med en fibercementskiva.


från 280,00 kr / st
L-elementet är vårt vanligaste grundelement och det används för att få en isolerande, tålig och estetisk sockel vid grundläggning av villor, skolor industri-och kontorsbyggnader. Sockeln är försedd med en fibercementskiva.
| Paketvikt | 0.25 kg |
|---|---|
| Material | Fibercementskiva, EPS-cellplast |
| Längd | 600 mm, 1200 mm |
| Bredd | 556 mm, 600 mm |
| Tjocklek | 100 mm |
| Höjd | 400 mm, 300 mm |
| Värmekonduktivitet λD | 0.034 W/m·ºC |
| Densitet | Ca 30 kg/m³ |
| Brandklass | Euroklass F |
| Högsta användningstemp | 75 °C |
| Långtidsbelastning (kPa) | 70 kPa |
| Färg | Vit, Grå |
| Kontroll | CE-märkt |
